Πύλου & Μοναστηρίου 43-45

Ανέκδοτα

Αινίγματα - Σταυρόλεξο

Δυο μικροί συζητούν:
- Ο πατέρας μου είναι πιο δυνατός από τον δικό σου αφού λυγίζει και το πιο χοντρό σίδερο.
- Σου έχω πει ότι ο δικός μου είναι ο δυνατότερος. Έχεις ακούσει για τη νεκρά θάλασσα; Ο πατέρας μου τη σκότωσε.

Δυο παιδιά στο δρόμο για το σχολείο βλέπουν μια ταμπέλα που λέει "Σχολείο - Κόψτε ταχύτητα"
Τότε το ένα γυρνάει και λέει στο άλλο με βαριεστημένο ύφος:
- Καλά, τί φαντάζονται; Ότι ερχόμαστε τρέχοντας;

Η μητέρα ρωτάει το μικρό Κωστάκη που πήγε για πρώτη φορά στο σχολείο:
- Πως σου φάνηκε ο δάσκαλος,Κώστα;
- Πολύ πονηρός άνθρωπος, μαμά! Ό,τι δεν ξέρει αυτός, ρωτάει εμάς και το μαθαίνει!

Τσελίκου Κατερίνα
Γ' Γυμνασίου

Τι είναι ο εκτυπωτής; Είναι μια συσκευή που άμα βιάζεστε να τυπώσετε μπορεί να λειτουργήσει και σαν χαρτοκαταστροφέας.

Τι είναι ο σκληρός δίσκος; Είναι ένας δίσκος που κάνει πολύ θόρυβο όταν θυμώσουμε και τον πετάξουμε από το παράθυρο.

Κούνας Θοδωρής
Β' Γυμνασίου

Ο δάσκαλος στο διαγώνισμα της έκθεσης δίνει στους μαθητές του το εξής θέμα: "Με 250 λέξεις περιγράψτε μια βόλτα που κάνατε με αυτοκίνητο". Και ο Τοτός γράφει: "Ο θείος μου αγόρασε ένα αυτοκίνητο και με προσκάλεσε χτές να κάνουμε μαζί μια βόλτα στην παραλιακή λεωφόρο. Καθώς όμως δεν ήξερε να οδηγεί καλά, το αυτοκίνητο έπεσε μέσα σ' ένα ρέμα. Ως εδώ οι λέξεις είναι 32. Οι υπόλοιπες 218 είναι εκείνες που είπε ο θείος μου καθώς γυρίζαμε σπίτι με τα πόδια, αλλά δεν επιτρέπεται να τις γράψω!!

- Το παιδί μου είναι δυο χρονών και μπορεί να σηκώσει πέντε ολόκληρα κιλά, λέει η μια φίλη στην άλλη.
- Το δικό μου να δεις, απαντάει η άλλη. Σηκώνει όλη τη γειτονιά στο πόδι και είναι μόλις ενός έτους.
Κασιάρα Μαριέτα

Ρηνάκη Μαριάνα
Γ' Γυμνασίου

Αινίγματα

Όλο τον κόσμο ντύνει και αυτό γυμνό απομένει. Τι είναι;
Η καλή νοικοκυρά συχνά για μένα κλαίει. Τι είναι;
Γεννιέται από τα λουλούδια, πεθαίνει από τη φλόγα. Τι είναι;
Πάντα κοντά σου βρίσκομαι, αν κάτι σε φωτίζει.. Τι είναι;

Κασιάρα Μαριέτα

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ
1. Άλλη ονομασία της Προποντίδας.
2. Ο χειμώνας, με το άρθρο του, στην καθαρεύουσα.
3. Γαλλική πόλη - Όποιον τον πιάσει γίνεται επικίνδυνος.
4. "Τα εν τω οίκω μη εν τω ........ " λέει κάποιο ρητό.
5. Εκεί .....μένουμε - Το σίγμα στα αγγλικά.
6. Άκακο δέντρο.
7. Έχουν ίδια προφορά αλλά διαφορετική γραφή - Φαγητό που αρέσει στους ξενύχτηδες.
8. Ο καθένας μας έχει τέσσερα.....
ΚΑΘΕΤΑ
1. Πρωτεύουσα νομού της Θεσσαλίας - "Σιγά τα ..... " λέμε για κάτι που εμείς θεωρούμε ασήμαντο, ενώ για άλλους είναι σημαντικό.
2. Τον Οκτώβριο γιορτάζουμε την επέτειό του - Ποδοσφαιρική ομάδα της Α' Εθνικής.
3. Ποδοσφαιρική ομάδα της Σκωτίας
4. Για να προφέρουμε αυτό το γράμμα, κλείνουμε το στόμα μας - Τη ρίχνουν οι ψηλοί στο μπάσκετ.
5. Υπάρχουν και τέτοια αθλήματα
6. Πρωτεύουσα γειτονικού μας κράτους - Μια άλλη λέξη για το άλογο (αντίστροφα)
7. Έτσι λέγεται αυτός που εκμεταλλεύεται κάτι (με το άρθρο του).
8. Νησί των Δωδεκανήσων - Με αυτό υποθέτουμε.

Τελευταία Ενημέρωση: 05/04/01